Academic Year 2019 – 2020
  • Rosemi S of Grade V secured the first place in Bharathanatyam competition conducted in connection with Inter Bal Bhavan Meet 2018-2019 held at Jawahar Bal Bhavan, Puducherry on 15th August 2019.
  • Shruthi R of Grade III secured the II place in the FIDE Rated Open Chess Tournament 2019 organized by Pondicherry State Chess Association from 24th to 28thJuly 2019. She scored 4 out of 9 points.The following children participated in the 1st Mini Sub Junior State Open Athletics Championship 2019-2020 organized by the Pondicherry Amateur Athletic Association on 7th July 2019 and secured the following prizes:
    • Joshitha K of Grade IV secured the III prize in Shotput.
    • Madhoumidha R of Grade VI secured the II prize in Long Jump and 100 m relay.
  • Kavivani of Grade III, Sara Sofia of Grade IV and Keerthana S of Grade VIII participated in the various competitions conducted on account of Kamarajar’s birthday organized by the Directorate Of School Education of Puducherry and secured the II prize in the Handwriting, Reading and Elocution Competition.
  • Aarthi M Laxmi of Grade V, Aishwariya of Grade VI and Bharathi B of Grade IV participated in the 2nd level of IEO, Krisha M Laxmi of Grade VIII, Raihanna of Grade IV, Nethrashree of Grade V and Shivani S of Grade IV participated in the 2nd level of NSO and Krisha M Laxmi of Grade VIII, Divya Roshni of Grade VII, Keerthi S of Grade VI , Aarthi M Laxmi of Grade V and Tejeshree of Grade IV participated in the 2nd level of NSO and secured a certificate of merit.
  • Andrea Beula and Vaishnavi A K, Varshini A, Keerthana G, Shagana P and Adhira C N received a certificate of Zonal Excellence for International Maths Olympiad and National Cyber Olympiad respectively.
  • Andrea Beula Y and Vaishnavi A K of Grade II secured the 6th rank in the International and Zonal Level of National Cyber Olympiad (NCO) organized by the Science Olympiad Foundation (SOF). They also received a gift voucher of Rs 1000, a Bronze Medal and a certificate.
  • Shruthi R of Grade III participated in the 8th National Chess Championship 2019 organized by Raipur District Chess Association held from 3rd to 7th April and she scored 4 points in 9 rounds.
Academic Year 2018 – 2019
  • The prize winners for recitation, full attendance, elocution, Quiz on Blessed Anne Marie Javouhey – Our Foundress, General Knowledge Contest and Competitions like Rangoli, Flower tying competition, Singing and Dancing were announced on 29th March 2019.
  • Aashika M of Grade VI and Lakshyaa J of of Grade VII secured the Certificate of Achievement for National Level Painting Competition organized by the Petroleum Conservation Research Association on 17th September 2018. Also a Certificate of Appreciation was presented to our school for its participation in Saksham National Competition to raise awareness of Fuel Conservation and Health & Environment Protection.
  • In the National Science Olympiad organized by Science Olympiad Foundation there were 7 gold medalists, 6 silver medalists and 9 bronze medalists. All the 126 children who took the exam received a certificate and a report on their performance.
    • Krisha M Laxmi of Grade VII, Raihaana M of Grade V, Nethrashree P of Grade IV and Shivani S of Grade III were selected for the II level of NSO Exam.
  • In the International Maths Olympiad organized by Science Olympiad Foundation there were 7 gold medalists, 8 silver medalists and 8 bronze medalists and all the 190 children who appeared for the exam received a certificate and a report on their performance.
    • Andrea Beula Y of Grade I secured the 23rd rank in the International Level and a Medal Of Distinction in the Zonal Level.
    • Tejeshree R of Grade III, Aarthi M Laxmi of Grade IV, Keerthi S of Grade V, Divya Roshni V of Grade VI and Krisha M Laxmi of Grade VII were declared eligible to appear for the II level of IMO exam.
  • Shadurya S of Grade II and Dhivyalakshmi of Grade IV participated in the level 1 of Subiksham Abacus And Visual Arithmetic Competition organized by the Subiksham Abacus on 24th February 2019 and secured the I prize and II prize respectively.
  • Ezhilmathy S of Grade IV participated in the State Level Painting Competition on Energy Conservation organized by Rural Electrification Corporation, Chennai under the Ministry of Power, Government of India on 14th November 2018. She was appreciated with a memento for her work of art in Level II. Our school was ranked one of the top 10 among all the schools that participated.
  • Shruthi R of Grade II secured the II prize in the “Chess Champ 2k19” Chess Tournament organized by Attack and Defense Chess Academy on 10th February 2019.
  • Deepika Children’s League conducted the DCL IQ National Scholarship Exam on 3rd November 2018 in which 747 children participated and the following children secured the following awards.
    • Danyasrii K of Grade II secured 1st rank in National Level with a cash prize of Rs. 5000.The following children secured A++ Grade with a cash prize of Rs 400:
      • Koushika S, Thanujaa Sri R and Divya M of Grade I
      • Ebonitha A and Lokitha K of Grade II
      • Yukthikaa M, Druvika S and Shivani S of Grade III
      • Sibani P, Sai Sahana M and Sashtika J of Grade IV
      • Divyatarini V and Lakshaya Harini S of Grade V
      • Nithika K and Divya Roshini V of Grade VI
      • Keerthana S and Monisha R of Grade VII
      • Koushika S, Thanujaa Sri R and Divya M of Grade I
      • Ebonitha A and Lokitha K of Grade II
      • Yukthikaa M, Druvika S and Shivani S of Grade III
      • Sibani P, Sai Sahana M and Sashtika J of Grade IV
      • Divyatarini V and Lakshaya Harini S of Grade V
      • Nithika K and Divya Roshini V of Grade VI
      • Keerthana S and Monisha R of Grade VII
  • Janhavi U Ashra of Grade V secured the II place in the 12th State Level Inter School Karate Championship 2019 organized by Achariya World Class Education Institutions, Puducherry and Tamilnadu on 3rd February 2019.
  • Bharathi B of Grade III was the runner up of the Intra Club Badminton Tournament conducted by Lotus Badminton Coaching Center on 3rd February 2019.
  • Iniya S of Grade VII secured the I place in long jump event in the 32nd Athletics Championship 2018-2019 organized by Pondicherry Amateur Athletic Association on 2nd & 3rd February 2019.\
  • Shrinithi S of Grade II participated in the 27th State Level Archery Championship conducted by Pondicherry Archery Association on 25th & 27th January 2019. She scored 522 out of 700 points and secured the first place.
  • The following children participated in the Recitation Competition conducted by the Ulaga Thirukural Maiyam held on 18th and 19th January 2019 and secured the following prizes
    • Achievement AwardThe following children secured an Achievement Award for reciting above 100 Thirukurals.
      • Saadhana of Grade I recited 100 Thirukurals
      • Logitha K and Varmikha Sree of Grade II recited 100 and 210 Thirukurals respectively.
      • Bharathi of Grade III recited 200 Thirukurals
      • Shamili and Gavia Ragavi of Grade IV recited 100 Thirukurals
      • Divya Tarini of Grade V recited 100 Thirukurals
      • Lakshaya Harini and Shajini of Grade V recited 100 Thirukurals
      • Sasmitha Sree of Grade VI recited 750 Thirukurals
      • Iniya S of Grade VII recited 200 Thirukurals
    • Thirukural Recitation Competition:
      • Meha Sri of Grade III and Sowmiya of Grade IV recited 50 Thirukurals and
        Disha A. R. of Grade V recited 60 Thirukurals and secured the 3rd prize.
    • Essay Writing Competition:
      • Logapriya of Grade VI secured 2nd prize
      • Lakshaya of Grade VII secured 1st prize
    • Elocution Competition:
      • Deekshetha of Grade VI secured 2nd prize.
  • In the International General Knowledge Olympiad (IGK) organized by the Science Olympiad Foundation (SOF) on 11th September 2018 there were 7 gold medalists, 4 silver medalists and 4 bronze medalists.
  • In the International English Olympiad organized by Science Olympiad Foundation (SOF) there were 7 gold medalists, 6 silver medalists and 5 bronze medalists. The 113 children who took the exam received a certificate and a report for their performance.
    • Bharathi B of Grade III, Aarthi M Laxmi of Grade IV, Aishwariya E of Grade V and Aradhana A of Grade VII were selected for the second level IEO exam
  • Monisha M of Grade VII secured the Silver Medal in the Karate World Cup 2018 organized by World United Karate Do Federation and Sports Karate Association of India on 29th and 30th December 2018.
  • Hemadharshini A of Grade III participated in the Literary Competition held at the 22nd Puducherry Book Fair on 26th December 2018 organized by Puducherry Writers Book Society and she secured the III prize in Classical Dance Competition.
  • Hemadharshini A of Grade III secured Siruvar Kalai Chudar Virudhu in Dance Competition conducted by Kuzhandhaigal Kalai Ilakkiya Valarchi Kazhagam on 16th December 2018.
  • Krithika R of Grade IV secured the Jury Medal Award in the 4th National Level Painting Competition conducted by Pondicherry Art Academy held from August to October 2018.
  • Shruthi R of Grade II secured the first prize in the Chess Championship 2018 conducted by the Pondicherry State Chess Association on 13thMay 2018.
  • Iniya S of Grade VII secured the first prize with a cash award of Rs. 750 in the Thirukural Writing Competition conducted by Puducherry Thirukural Mandram on 11th November 2018.
  • The following children participated in the 33rd Pondicherry State Level Yoga Sport Championship 2018 organized by Pondicherry Yogasana Association on 17th and 18th November 2018 and secured the following prizes.
    • Rincy Marina R and Keirthyshree I of Grade I secured the 3rd prize in common event and 4th prize in special event.
    • Roshini Paula R of Grade III secured the III prize in special event and II prize in common event.
    • Thaara Ganesh of Grade IV secured the 6th prize in common group event.
    • Abhinaya R of Grade VI secured the 3rd prize in common and special group event
  • Haritha H of Grade II and Jagatri R of Grade III participated in the 3rd State Yogasana Championship organized by Vellore District Yoga Association and secured first prize in special and common event and II prize in special event respectively.
  • Our children participated in the State Level Painting Competition to promote Energy Conservation organized by Rural Electrification Corporation, Chennai under the Ministry of Power, Government of India on14/11/2018 and secured the following prizes.
    • Shrreya M of Grade VII secured a cash award of Rs. 2200 and Ezhilmathy S of Grade IV secured a cash award of Rs. 7200 with a consolation prize in the II level.
  • Our children participated in the Chess Competition conducted by Rainbow Nagar Women’s Welfare Association on 11th November 2018 and secured the following prizes
    • Shruthi R of Grade II secured the first prize in under 7 category.
    • Meha Sri M of Grade III secured the III prize in under 9 category
  • Sharmila Kumari V S of Grade II secured the II prize in colouring competition organized by Annamalaiar Annai Abacus on 28/10/2018.
  • Rupasri S of Grade IV participated in the Abacus Competition organized by SIP Abacus and secured the III prize.
  • Kavivani S of Grade I participated in the Bharathanatyam competition conducted by the New World Institute on October 2018 and secured the first prize.
  • The following children participated in the Roller-Skating Competition organized by the Pondicherry Roller Skating Association held from 29th September to 1st October 2018.
    • Lakshitha S of Grade I secured 2 gold medals and Sharmila Kumari V S of Grade II secured 2 bronze and 1 silver medal.
  • Our children participated in the Blaze 2018 Talent Contest organized by India Youth for Christ, Pondicherry Center held on 27th& 28th October 2018 and secured the following prizes.
    • Srija S, Keerthana S, Shreya Das, Dhanujha I, Prathiba S, Harini V, Angeline D, Nivedhitha S R, Schwetha P, Dhaniya S, Rashmi D, Sri Vardhini U of Grade VII and Kanishka M, Johanna E and Nivetha J of Grade VI secured the I prize in group singing competition.
    • Angeline D of Grade VII secured the II prize and Nidhani B of Grade VI and Keerthana S of Grade VII secured the III prize in Scripture Memory Contest.
  • S. Swasthika of Grade III secured the III prize in the 6th South Indian Level Karate Tournament on 14th October 2018. She also achieved 5th rank in Martial Arts by the International Shitro- Ryu Federation India.
  • Aradhana A of Grade VII secured the I prize in the Classical Dance Competition conducted by the Star IQ Kid’s Fine & Art Academy on 6th October 2018.
  • K Logitha of Grade II participated in the Thirukural Recitation Competition conducted by Pudhuvai Thirukural Mandram, 2018 and secured the III prize with a cash award of Rs 150 in Zonal Level and secured I prize with a cash award of Rs 500 in District Level.
  • Iniya S of Grade VII participated in “Save The Girl Child Awareness Run 2018” a State Level Micro Marathon organized by the Pudhiya Sindhanai Samuga Nala Amaipu on 16th September 2018and secured the 12th place in under 14 girls category.
  • Iniya S, Harini RV, Hemavarshini R, Harina D, Harini R, Jayavashini K S, Kaveya S, Vijayapraba, Snekha Priya B and Charumathi K from Grade VII participated in the Zonal Level Athletic Championship organized by Vivekanandha Government Boys Higher Secondary School , Villiannur, Puducherry on 4th & 5th September 2018.
  • Induleka V of Grade I participated in the First Independence Day Karate Championship organized by the Honest Knight Martial Arts Academy on 2nd September 2018 and secured the first place in under 6 and 7 years category.
  • The following children participated in the First Mega Sports Festival State Games Swimming Competition conducted by the Puducherry All Sports Development Organization from 15th to 19th August 2018 and secured the following prizes.
    • Sailaja Sri VJ of Grade II secured the II place in 25m Butterfly Event, Backstroke Event and secured the first place in 25m freestyle event.
    • Hemasri S of Grade III secured the II place in 25m freestyle event and secured the first place in 25m Butterfly Event and 50m Backstroke Event.
  • Shriya E S of Grade IV secured the Silver Medal in the Puducherry State Wrestling Championship organized by United Puducherry Amateur Wrestling Association held on 25th & 26th August 2018.
  • Rincy Marina R of Grade I secured the first place in the Puducherry & Tamil Nadu Inter State Yoga Sports Championship conducted by Pondicherry Yoga and Yoga Sports Development Association (PYSSDA) held on 12th August 2018.
  • The following children participated in the Anglo Jollytown 2018 by the Anglo International School on 12th August 2018 and secured the following prizes.
    • Nithisha N of Grade IV secured the first place in Spellbee Competition and III place in Dance Competition.
    • Lakshmi A of Grade III secured the first place in Dance Competition and II place in Drawing Competition.
  • The following children participated in the 3rd Mammen Cherian Memorial Inter School Swimming Competition conducted by the Study l’Ecole International on 12th August 2018 and secured the following prizes.
    • Sailaja Sri VJ of Grade II secured the II place in 25m Butterfly Event
    • Hemasri S of Grade III secured the III place in 25m Backstroke, Freestyle and Breast Stroke Event.
  • Hemadarshini A of Grade III was the runner up of the 15th Annual Day Stars Dance Competition by Sri Udhayam Natiyalaya on 12th August 2018.
  • 48 children secured the first place in the Aptitude Assessment held on 12/06/2018 organised by Edsix Brain Lab conducted by Skill Angels on 11th August 2018.

The following children were awarded for their excellent performance in the SOF Olympiad Examination:

  • Sashtiha J, Monisha L, Aarthi M Laxmi, Keerthana S, Divya Roshini, Krisha and Rashmika on 10th August 2018.
  • Ebonitha A of Grade II participated in the Dance Competition organized by Yoganjali Natyalayam on 5th August 2018 and secured the II prize.
  • Shruthi R of Grade II participated in the 32nd National Under 7 Girls Chess Championship organized by Mandya Chess Academy which was held from 16th July 2018 to 24th July 2018. She acquired the 74th position by securing 5.5 Points in 11 rounds and was awarded as a “Promising Player”.
  • 567 children participated in the DCL exam last year for which our school was awarded with IQ scholarship Diamond Star Award on 19th July 2018.
  • Chhaya M Metha of Grade III participated in the Drawing Competition organized by the Artland Kuzhandhaigal Kalai Maiyam on 15th July 2018 which was awarded as “The Best Drawing”. She also participated in the Reading Competition conducted at Regional Level by the Government of Puducherry for the Students’ Day Celebration on 15th July 2018 and she secured the II prize.
  • Keerthika D of Grade IV and Benedicta Regina of Grade III participated in the 18th Anniversary Celebration of Sangeedha Natyalaya on 15th July 2018 and they secured the III prize and first prize respectively.
  • S. Kesavarshini of Grade IV and Aradhana A of Grade VII secured the II prize in the Abacus Competition conducted by Sparkling Kids Pre-school on 27th May 2018.
Academic Year 2017 – 2018
  • Prizes for various competitions like Elocution, Calligraphy, G.K Contest, Full Attendance and Best programme of the year were distributed to the children. 117 children were awarded for their full attendance to school. Grade I was declared as the “Best Performer” of the year for their outstanding performance of their celebration and received prizes for the same. The former school pupil leaders and the house leaders secured the gold medal for their meticulous leadership.
  • In the National Cyber Olympiad (NCO) organized by the Science Olympiad Foundation (SOF) there were 3 gold medalists. All the 23 children who appeared for the exam received a certificate and a report on their performance.
  • Yuktha Sri of Grade I was awarded as Champion in the Japanese Soroban and Mental Math National Competition on 18th March 2018.
  • Sasmithasree A S of Grade V secured the first place in Yogasana Competition at the 19th Annual Day of Pondicherry Yoga Center on 25th February 2018.
  • The following children participated in the “Maha Kalaa Utsav” organized by Aklavya International School on 3rd & 4th March 2018 and secured the following prizes.
    • Sruthi R of Grade I secured the first prize in English Extempore and Creative Writing.
    • Hemadharshini A of Grade II and Bavithra A of Grade III secured the first and third place in classical and group folk dance respectively.
  • In the International Math Olympiad (IMO) organized by the Science Olympiad Foundation (SOF) there were 5 gold medalists, 4 silver medalists and 4 bronze medalists. All the 84 children who appeared for the exam received a certificate and a report on their performance.
    • Rashmika K of Grade III, Keerthi S of Grade IV, Divya Roshni V of Grade V and Krisha M Laxmi of Grade VI were declared eligible to appear for the 2nd level of SOF IMO.
  • 110 children participated in the “Oil & Gas Conservation Mass Awareness Marathon” SAKSHAM 2018 organized by HP gas distributors, Puducherry & Puducherry Sports Federal Academy and they secured a certificate of participation
    • Schwetha P of Grade VI completed the 3 km Marathon
  • In the National Science Olympiad (NSO) organized by the Science Olympiad Foundation (SOF) there were 6 gold medalists, 4 silver medalists and 4 bronze medalists. All the 84 children who appeared for the exam received a certificate and a report on their performance.
    • Sashtika J of Grade III and Monisha L of Grade IV were declared eligible to appear for the 2nd level of SOF NSO
  • 567 children participated in the Deepika Children’s League GK contest and the following children received prizes.
    • Shivani K of Grade I secured the National Award in A++ II rank with a cash prize of Rs 4000.
    • Ebonitha A of Grade I, Rohita M and Druvika S of Grade II, Agnes Menita A and Akshara J of Grade III, Keerthi S and Raihaana M of Grade IV and Monisha R of Grade VI secured a cash prize of Rs 400.
    • Varmikhasree T of Grade I, Chhaya M Mehta of Grade II, Jeffriyano Verokshika E of Grade III, Lakshaya Harini S of Grade IV, Nisha S of Grade V and Vijayapraba M of Grade VI secured the A++ Class Top Award
  • Haritha H of Grade I secured the first place in National Mini Yoga Competition on 4th February.
  • The following children participated in the National Anthem Singing Competition held on 3rd February and secured the following prizes
    • Muskan Jain of Grade IV secured the II prize
    • Priyanshi Jain of Grade III secured the III prize
    • Roshini Paula R of Grade II and Nivetha J of Grade V secured a certificate of participation
  • The following Children participated in the Thirukural Recitaion Competition organized by the “Ulaga Thirukural Maiyam” on the 19th & 20th January 2018 and secured the following prizes:
    • “Thirukural Saadhanaiyaalar Virudhu” was awarded to Varmikhasree T of Grade I, Bharathi B of Grade II and Tharshaa K of Grade V for reciting 100 Thirukurals and to Harini V of Grade VI for reciting 110 Thirukurals.
    • Nesiga S of Grade I and Mehasri M of Grade II recited 40 Thirukurrals and secured consolation prize and I prize respectively.
    • Gaviaraaagavi V of Grade III and Shajini K of Grade IV recited 60 Thirukurals and secured first prize and consolation prize respectively.
    • Sasmithasree A S of Grade V and Iniya S of Grade VI recited 80 Thirukurals and secured II prize and first prize respectively.
    • Keerthana S and Monisha M of Grade VI secured the first place in Speech Competition and Essay Writing Competition respectively.
  • Monisha M of Grade VI participated in the 29th AIKF (All India Karate Do Federation) National Karate Do Championship conducted by AIKF on 30th and 31st December 2017 and secured the III place in Karate Black Belt.
  • In the International English Olympiad (IEO) organized by the Science Olympiad Foundation (SOF) there were 3 gold medalists, 2 silver medalists and 2 bronze medalists. All the 50 children who appeared for the exam received a certificate and a report on their performance
    • Aarthi M Laxmi of Grade III and Keerthana S of Grade VI were declared eligible to appear for the 2nd level of SOF IEO .
  • Thara Ganesh of Grade III won the I prize in the South Zone Yogasanna Championship held on 28th & 29th December 2017
  • Charu Nethra A and Sai Harshithaa M of Grade I and Rohsini Paula R of Grade II participated in the Pondicherry Yogasana Association organized by the 32nd Pondicherry State Level Yoga Sports Championship 2017 held on 30th & 31st December and secured the IV prize, II prize and II prize in the common group event respectively.
  • Prizes for various competitions like Recitation, Elocution, Dancing, Singing, Art, Fancy Dress, Calligraphy, GK Contest and AMJ Quiz held at school were distributed to the children on 21st December 2017.
  • The following children participated in the Amazing Stars 17 D’Mega Dance And Singing Competition and secured the following prizes.
    • Aradhana of Grade VI won the III prize and first prize in classical solo and group dance.
    • Iniya S of Grade VI won the first prize in group fusion dance.
  • 136th Anniversary of Bharathiyar was celebrated by Kavidhai Vaanil Kavi Mandram on 9th December 2017 by conducting various competition and Brindha S of Grade III secured the first place.
  • The following children participated in the 2nd Mammen Cherian Memorial Inter School Sports meet 2017-2018 conducted by The Study L’ Ecole International on 10th December 2017 and secured the following prizes
    • Hemasri S of Grade II won the III place and the II place for Group Swimming Competition in 25 m Butterfly Event and Backstroke Event respectively.
    • Sailaja Sri VJ of Grade I won the III place in 25 m Breast Stroke and Back Event. She also won the II and first place in 25 m Freestyle and Butterfly Event.
  • Aradhana of Grade VI won the first prize for Handwriting Competition conducted by IQ Abacus Fine Arts Academy on 10th September 2017.
  • Janani of Grade IV won the III prize in the 100m running race conducted by Senior Citizens Welfare Association, Puducherry.
  • Nidhani B and Abhinaya R of Grade V, Jagatri R and Karunya M of Grade II and Hemalaa of Grade VI participated in the Pasumai India World Record Programme conducted by Puducherry Natyanjali Trust held at Tagore Arts College ground.
  • Nidhani B of Grade V won the Bharathanatyam Competition conducted by Government of Puducherry, Department of Women and Child Development.
  • Mehasree of Grade II won the II prize in Childrens’ Day Chess Championship 2017 organized by Rainbow Nagar Women’s Club.
  • Kavivani S of Grade V secured the first place in the Special Games Competition conducted by Nainarmandabam Makkal Nala Iyakam.
  • Nithyashivani of Grade II secured the first place in Essay Writing and Drawing Competition of the 2nd Puducherry School Sports and Cultural Activities Championship.
  • Sailaja Sri of Grade I participated in the State Level Swimming Meet held at Puducherry Swimming Center and won the II place in the 50mts Freestyle Event and Back Strike Event.
  • Raihanna M F Grade IV and Dharunya D A of Grade V were one among the finalists of the Quiz Competition conducted by St. Patrick Matriculation Higher Secondary School.
  • The following children participated in the BLAZE 2017 Talent Contest conducted by the Youth for Christ, Puducherry and secured the following prizes.
    • Dhaniya S, Dhanujha I, Shreya Das A, Shrevardhini U, Angeline D, Vedavarshini M, Keerthana S, Dhivya , Schwetha P, Rashmi D, Srija S, Nivedhitha SR, Prathiba S and Naethra Feron of Grade VI secured the first place in Group Singing Competition.
    • Naethra Feron of Grade VI secured the III place in Scripture Memory Contest
  • Madhurima Guha, Priyanshi Jain and Baghyasree of Grade III, Celes D Maria of Grade IV, Mahak Jain of Grade V and Keerthana S , Dhanujha I, Dhaniya S, Naethra Feron, Angeline D, Sathvika, Nivedhitha SR, Maitreya, Susithra, Krisha M Laxmi, Srija S and Rooba Manjari of Grade VI participated in the Hindi Navarathri celebration and won the II place in the Variety Programme.
  • Hemadarshini A of Grade II and Bavithra A of Grade III secured the II place in the Dancing Diwas Sesan 3 dance competition.
  • Aradhana A of Grade VI secured the first prize in the Dance competition conducted by the Star IQ Kids Fine Arts Academy.
  • The following children participated in the Grand Talent Hunt Competition conducted by Gate Quiz Club, Pondicherry and secured prizes
    • Keerthana S of Grade VI secured the first place in English Elocution.
    • Aishwarya E of Grade IV secured the VI place in the Thirukural Contest.
    • Rishitha P of Grade IV and Schwetha P of Grade VI secured the VIII and IX place in Memory Contest respectively.
  • Monisha M of Grade VI participated in the State Level Open Karate Championship 2017 and secured the III place in the individual KATA and II place in the individual SHIAI.
  • Meha S and Prathikshambiga S of Grade IV participated in the State Level Badminton Tournament and were declared the 1st and 2nd respectively.
  • Abhinaya R of Grade V participated in the 18th Swami Gitananda “Best Youth And Child Award 2017 ” organized by Pondicherry Yogasana Association and secured the first place in Yoga Speech, Team Dumb Charades and Yoga Fancy Dress Competition and the II place in Yoga Art Competition. She also won the Swami Vivekanandha Best Child Award.
Academic Year 2016 – 2017
  • The following children participated in the Zonal Level Competitions held at Jawahar Bal Bhavan on 21/03/2017.
    • Rashmi D, Shrreya M, Iniya S, Nivedhita S R Jagadeeshwari and Harina D of Grade V and Prisha K Senthil and Deeshika of Grade IV secured the first place in Group Dance Competition.
    • Rheema Sri, Kaavya, Akshaya and Dharunya of Grade IV participated in Drama competition.
    • Prathiba S of Grade V participated in the Dance Competition.
    • Dhaniya S, Keertha S and Shrevardhini U secured the first place in Quiz Competition.
  • The following children participated in the TECHNO School competition and secured prizes
    • Sri Shailaa and Jagatri R of Grade I secured the II and the III place in the National Level respectively.
  • The following children participated in the DCL Quiz competition organized by the Deepika Children’s League and secured prizes.
    • Akshaya of Grade I secured the III rank with a Cash Award of Rs.2500 in the State level.
    • Rithika A of Grade II and Priyanka S of Grade III won a cash award for Rs 400 for scoring 90% – 95%.
    • Sri Shailaa of Grade I, Sibani of Grade II, Kanimozhi of Grade III and Nisha S of Grade IV secured the Class Topper Award with a Cash Prize of Rs. 300.
  • Janhavi U Ashra of Grade III won the first prize in KATA Karate competition.
  • Tara Ganesh of Grade II participated in the First South Zone Yoga Title Programme and was honoured as Yogi Balamani.
  • The following children participated in the Inter School Competition held at Embalam Government School, Villianur and secured prizes:
    • Rashmi D, Shrreya M, Iniya S, Nivedhita S R Jagadeeshwari and Harina D of Grade V and Prisha K Senthil and Deeshika of Grade IV secured the first place in Group Dance Competition and was selected for Zonal Competition.
    • Rishitha P and Janhavi U Ashra of Grade III and Sameetha, Madhurima Guha, Divya Bharathi, Resmi Y, Baghya Shri, and Agnes Menita of Grade II secured the second place in Group Dance Competition.
    • Ishwarya M of Grade V secured the II place in Mono Act Competition.
    • Rheema Sri, Kaavya, Akshaya and Dharunya of Grade IV secured the first place in Drama Competition and was selected for Zonal Competition.
    • Prathiba S of Grade V secured the first place in Solo Dance Competition and was selected for Zonal Competition.
    • Dhaniya S, Keerthana S and Shrevardhini U of Grade V secured the first place in Quiz Competition and was selected for Zonal competition.
  • Monisha M of Grade V participated in the Second Shoten Goju- Ryu Karate State Championship 2017 conducted by Maatram Educational and Charitable Trust and secured the first place in the below 11 years division in KATA.
  • The following children participated in the State Level Inter-school, Karate Tournament held at Achariya College of Education, Villianur and secured the following places.
    • Monisha M of Grade V secured the III place in the individual SHIAI and the first place in the individual KATA in the colour belt category.
    • Tanuja T of Grade II secured the III place in the individual SHIAI and the individual KATA in the colour belt category
  • Thaara Ganesh of Grade II and Abhinaya R of Grade IV participated in the 31st Pondicherrry State Level Yoga Competition 2016 and Thaara Ganesh secured the first prize.
  • Our children won the 1st consolation prize in the Variety Programme of Navarathri Celebrations at JIPMER.
  • Dhaniya S, Dhanujha I, Shreya Das A, Shrevardhini U, Angeline D, Vedavarshini M, Keerthana S, Dhivya, Schwetha P, Neona Joyce, Rooba Manjari, Rashmi D of Grade VI and Alicia Benny of Grade IV secured the first place in the Blaze Talent Contest (singing) conducted by Youth for Christ, Pondicherry.
  • Roshinishree K of Grade IV and Harshini of Grade I participated in the Puducherry State Level drawing competition conducted by Bharathanjali Kalai Koodam.
  • Dhivya Bharathi of Grade II participated in the record event “Largest Live Concert in Bharathanatyam” conducted by Tejas Institute of Fine Arts.
  • The following children participated in the State under 11 Chess Championship organized by Madagadipet Chess Club and secured prizes:
    • Resmi Y of Grade II secured the III prize.
    • Chelsea A of Grade I secured the Youngest Player Award.
  • Chelsea A and Ashini C of Grade I and Resmi Y of Grade II participated in the State Under 11 Chess Championship organized by Pondicherry State Chess Association and secured the 4th, 5th and 7th rank respectively.
  • Abhinaya R of Grade IV secured the first prize in the Drawing Competition conducted by the Puduvai Kanmani creations.
  • Ashini C of Grade I secured the 4th place in the State Chess Championship 2016 conducted by Pondicherry State Chess Association.
  • Schwetha P of Grade V, Rishitha P of Grade III and Chelsea A and Ashini C of Grade I participated in the State under 9 Girls Chess Championship conducted by Calve Bungalow Chess Club held at Bishop Academy of Chess.
  • Ashini C of Grade I participated in the State Senior Rating Chess Championship conducted by Bishop Academy of Chess.
Academic Year 2015 – 2016
  • Keerthana S of Grade IV secured the Best Entry Award in the Art Beat 2016 organized by Art Land Child Art Centre.
  • Krithikasree K and Keerthana S of Grade IV won the first and III prize in the National Level IT Project Competition conducted by Techno Fest 2015 respectively.
  • Abhinaya R of Grade III secured a Gold Medal in common and Special Group Event conducted by Pondicherry Yogasana Association.
  • Keerthana S of Grade IV secured the III prize in the Mini Cadet Girls State Ranking Table Tennis Championship conducted by Dr APJ Abdul Kalam Memorial Tennis Club.

© ST JOSEPH OF CLUNY SCHOOL - CBSE. ALL RIGHTS RESERVED. powered by: NEWLINEINFO